Presťahovať sa do domovu sociálnych služieb, keď ste v seniorskom veku? Len veľmi málo seniorov to chce a pre mnohých sa sťahovanie do domova javí ako „cesta bez návratu“. Presťahovanie sa do dobrého domovu dôchodcov však môže priniesť seniorom a ich rodinám mnohé výhody. Seniori trávia starobu spolu so svojimi rovesníkmi, je o nich postarané a môžu sa zúčastniť mnohých podujatí. A situácia sa zlepšuje aj pre opatrujúcich príbuzných. Už sa nemusia báť, môžu sa zotaviť zo stresu a majú viac času na odpočinok s osobou, ktorá potrebuje starostlivosť.
Pre koho sú domovy dôchodcov vhodné?
Odborný personál v lôžkových zariadeniach je oboznámený so všetkými osobitosťami starostlivosti, a preto môže úplne odbremeniť opatrujúcich príbuzných. V dôsledku toho sa príbuzní môžu viac sústrediť na starostlivosť o člena rodiny, ktorý potrebuje starostlivosť, a vedome s ním tráviť viac času, chodiť na výlety alebo sa rozprávať.
Ubytovanie v domove má zmysel napríklad ak:
• Príbuzní alebo ambulantná opatrovateľská služba (už) nemôžu pokryť potrebu starostlivosti.
• Osoba, ktorá potrebuje starostlivosť, je čoraz osamelejšia.
• Predchádzajúci obytný priestor nebol prispôsobený jej potrebám.
• Situácia osoby, ktorá potrebuje starostlivosť, si vyžaduje krátkodobý lekársky zásah.
• Starajúci sa príbuzní potrebujú dočasné riešenie, aby všetko zorganizovali tak, aby bola situácia opatrovania v domácnosti únosná.
Presťahovanie sa do domova dôchodcov prináša rôzne výhody:
• Zabezpečenie prostredníctvom 24-hodinovej podpory.
• Lekárska starostlivosť a rýchla pomoc v prípade núdze.
• Odpadá bremeno vedenia vlastnej domácnosti.
• Sociálne kontakty s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi.
• Organizované voľnočasové aktivity a pracovné príležitosti.
• Úľava pre príbuzných a čas na pohodové spoločné aktivity.
Kontrolný zoznam – kritériá výberu pri hľadaní domova dôchodcov
Najlepšie je vopred spoločne zvážiť, ktoré body sú pre vás a vašu rodinu obzvlášť dôležité.
• Umiestnenie domova dôchodcov: Ideálne je, ak sa domov nachádza v blízkosti predchádzajúceho bydliska, aby starší ľudia mohli udržiavať sociálne kontakty. Okrem toho môže obyvateľ zostať v známom prostredí. Ak už nie sú žiadne sociálne kontakty a žijete niekde inde ako príbuzný/á, môže mať zmysel vybrať si domov dôchodcov vo svojom okolí, aby sa pre vás pravidelné návštevy nestali náporom.
• Veľkosť domova dôchodcov: Uprednostňujete malý osobný domov pre vašich príbuzných alebo veľký domov?
• Vybavenie: Existujú jednolôžkové izby s vlastnou kúpeľňou? Môžu si obyvatelia priniesť vlastný nábytok? Sú na izbách televízory, telefóny a internetové pripojenie? Aké sú spoločné priestory? A čo knižnica, miesto na stretávanie sa obyvateľov alebo jedáleň? Existujú atraktívne navrhnuté vonkajšie plochy?
• Sponzoring a kvalita starostlivosti: Kto je prevádzkovateľom domova, ako je zabezpečené financovanie? Akú kvalifikáciu má domáci manažér? Koľko opatrovateliek na plný úväzok pracuje v predmetnom domove dôchodcov?
• Denná štruktúra a aktivity: Môžu si obyvatelia zariadiť svoj denný režim individuálne? Môžu sa obyvatelia zapojiť, napríklad prevziať domáce práce? Aké sú možnosti zamestnania/fitnes?
• Ochutnávka: Sú jedlá čerstvé a rozmanité, sú na výber jedálne lístky? Sú časy jedla flexibilné, sú jedálne a podávané jedlá príťažlivé?
• Domáce zvieratá: Môžu si obyvatelia priviesť svoje domáce zvieratá do domu?
V 5 krokoch k dobrému domovu – ako dobre ubytovať svojich príbuzných
Miesta v dobrých domovoch dôchodcov sú veľmi žiadané a často sú tam dlhé čakacie zoznamy. Oplatí sa preto včas zistiť viac a hľadať vhodné miesto v domácnosti, ak máte pocit, že sa o svojho príbuzného doma už čoskoro nebudete vedieť dostatočne postarať. Aby ste našli zariadenie, ktoré vyhovuje potrebám vášho člena rodiny, ktorý potrebuje starostlivosť a v ktorom sa cíti pohodlne, webstránka pflege.de vás vezme za ruku a vysvetlí vám, na čo by ste si pri výbere mali dať pozor.
1. Urobte si predvýber
V prvom rade získajte informácie o domovoch dôchodcov vo vami preferovanej spádovej oblasti. Informácie o miestnych domovoch dôchodcov získate na miestnych úradoch, v sociálnych organizáciách, na úrade sociálnej starostlivosti alebo v akútnych prípadoch na sociálnych službách nemocníc. Pozorne si pozrite informačný materiál a porovnajte ich napríklad podľa lokality, ponuky a koncepcie starostlivosti. Najlepšie je poobzerať sa po niekoľkých vhodných domovoch dôchodcov.
2. Navštívte a porovnajte
Skúste sa vopred porozprávať s obyvateľmi, ich príbuznými a ošetrovateľským personálom. Ak sa vám páči atmosféra a vybavenie, dohodnite si oficiálnu obhliadku. Pozrite sa na domov dôchodcov z pohľadu príbuzného, pre ktorého hľadáte opatrovateľské miesto. Zodpovedá ponuka domova dôchodcov ich osobnej situácii? Cítil by sa dobre v okolí s obyvateľmi a opatrovateľmi?
3. Kontrola kvality
Obzvlášť dôležité sú body „starostlivosť“ a „zdravotná starostlivosť“. Zistite, koľko opatrovateľov a ošetrovateľov na plný úväzok zamestnáva dom dôchodcov a aká je kvalifikácia ošetrovateľského personálu.
4. Porovnanie nákladov
Keď nájdete niekoľko potenciálnych domovov dôchodcov, porovnajte ceny. Tie môžu byť veľmi odlišné a niekedy aj dosť vysoké. Vyžiadajte si konkrétne ponuky od domovov dôchodcov a dôkladne si ich skontrolujte. Náklady na miesto v domove môžu byť okolo 1 000 až 2 500 eur mesačne, v niektorých inštitúciách aj viac. Štátne príspevky pokrývajú tieto náklady len čiastočne.
Ako presvedčiť svojho člena rodiny, aby sa presťahoval do domova dôchodcov
Len máloktorý starší človek sa rád nasťahuje do domova dôchodcov – možno ste to už so svojím príbuzným zažili. Ako dcéra, syn alebo partner osoby, ktorá potrebuje starostlivosť, je ťažké nájsť správny tón a správne slová bez toho, aby sa táto osoba necítila odpudzovaná. Tu je niekoľko návrhov, ako môžete svojmu blízkemu uľahčiť presťahovanie sa do domova dôchodcov:
• Argumentujte úľavou pre príbuzných prostredníctvom všestrannej služby v domove dôchodcov.
• Spomeňte aj svoju vlastnú úľavu ako opatrovateľ/ka. Ak ste odbremenený/á od opatrovateľských úkonov, máte veľa času na návštevy a spoločné aktivity.
• V domove dôchodcov je vždy možnosť porozprávať sa s ostatnými, spoločne sa najesť alebo niečo urobiť. Vaši blízki tu môžu nadviazať nové sociálne kontakty.
• Argumentujte bezpečnostným aspektom: v domove dôchodcov je vždy niekto k dispozícii. V prípade nehody alebo iného problému je opatrovateľ vzdialený len stlačením tlačidla.
• Aktívne zapojte svojich blízkych do rozhodovacieho procesu. Ukážte, že stále majúmožnosť výberu a vlastného rozhodnutia. Upozornite svojich príbuzných, že v prípade akútnej núdze si možno budú musieť vystačiť s prvým dostupným domovom dôchodcov. Samozrejme, mali by ste to robiť empaticky, aby sa vaši drahí necítili pod tlakom.