Všetci z času na čas zamieňame každodenné veci. Spravidla si ich rýchlo zapamätáme a opäť nájdeme. Ale čo ak nie?
Kedy ste len nemotorní a kedy je to snáď začiatok demencie? Stres, alkohol, lieky, nedostatočná bilancia tekutín – dôvody, prečo hlava niekedy nefunguje tak, ako by mala, sú zložité. Najmä starší ľudia rýchlo prichádzajú na pojmy ako „demencia“ alebo „Alzheimer“. Demencia je desivá, pretože zabúdanie prichádza pomaly, ale prichádza. Diagnóza však vždy patrí do rúk lekára, pretože len lekár dokáže stanoviť neurologickú diagnózu.
Formy demencie
Takmer 70 % všetkých ľudí, ktorí majú demenciu, trpí takzvanou Alzheimerovou chorobou, pri ktorej odumierajú nervové bunky. Presná príčina zatiaľ nie je známa. Existujú skoré a neskoré formy tohto ochorenia, ktoré, bohužiaľ, vždy končia fatálne. 15 % postihnutých trpí vaskulárnou demenciou. Príčinou sú poruchy krvného obehu v mozgu. Ďalších 10 % všetkých pacientov s demenciou trpí Parkinsonovou chorobou, známou aj ako demencia s Lewyho telieskami, alebo frontotemporálnou demenciou, ako je Pickova choroba. Ale všetky formy chorôb majú jedno spoločné – zabúdanie.
Skoré štádium demencie
Skorá fáza zabudnutia je často charakterizovaná narušením kognitívnych myšlienkových procesov. Znižuje sa pozornosť, koncentrácia, motivácia a záujem. Objekty sú nesprávne umiestnené a hľadajú sa. Zorientovať sa v neznámom prostredí je čoraz ťažšie. Chorí sa ťažko rozhodujú a obmedzujú sa kontakty s okolím. Práve teraz začínajú postihnutí zakrývať domnelé chyby a často upadajú do depresívnej nálady. Čo teraz? Ukážte, že rozumiete obmedzeniam a ponúknite svoju podporu. Predovšetkým neberte obvinenia osobne.
Pri komunikácii neexistuje univerzálne riešenie, pretože každá situácia je iná a každý s demenciou reaguje inak – od hnevu na seba, skľúčenosti, rezignácie až po agresiu voči okoliu. Láskavý kontakt je základ a koniec. Sľúbte, že spolu pôjdete hľadať „ukradnutú“ peňaženku a vyhnete sa diskusiám. Vytvorte orientačné pomôcky, ktoré uľahčia dotyčnej osobe orientáciu. Po nájdení peňaženky sa hnev rýchlo rozplynie.
Splnomocnenia a dispozície
V tejto fáze urobte preventívne opatrenia (napr. splnomocnenie, závet). Pretože teraz sa dotyčný ešte môže sám rozhodnúť, kto sa oňho má v neskoršej fáze starať. V tejto skorej fáze by sa mali začať aj prvé terapeutické opatrenia. To môže oddialiť degradáciu, keď choroba postupuje.
Uprostred demencie
V strednej fáze choroby ľudia strácajú svoje „ja". Dokonca aj jednoduché úkony, ako je umývanie zubov alebo obliekanie, sa už často nedajú pochopiť. Význam vecí sa prestáva rozoznávať a komunikácia je čoraz ťažšia. Pochopenie a vyjadrenie je ťažké, stráca sa lokálna a osobná orientácia. Aby nestratili zvyšok svojej identity, postihnutí často lipnú na stále fungujúcej starej pamäti, sú opäť subjektívne mladí a prežívajú situácie z minulosti, akoby boli prítomnosťou. Reakciou na stratu schopností je strach, nepokoj a niekedy aj agresivita, pretože ľudia trpiaci demenciou sa môžu cítiť ohromení aj v tých najjednoduchších situáciách.
Logické uvažovanie nemá zmysel. Skúste predviesť akcie alebo to urobte spoločne. Ukážte dotyčnému, že je dôležitý a posilnite jeho identitu. Akcie by sa mali vysvetľovať pomaly a podporovaťgestami. Skúste spolu zažiť niečo krásne. Dôležité je prijať tých, ktorých sa to týka, do ich sveta predstáv a nepresviedčať ich o realite. To v druhej osobe často vyvoláva frustráciu a strach. Ako príbuzný by ste teraz mali viac využívať podporné služby, ako sú rady, skupiny príbuzných, denná starostlivosť, liečba atď.
Posledná fáza demencie
Existuje riziko, že budete potrebovať starostlivosť a budete často pripútaní na lôžko. V poslednom štádiu demencie už ľudia s demenciou často nedokážu ovládať telesné funkcie. Spadnú a pripútajú sa na lôžko. Následkom ochorenia sú poruchy prehĺtania, inkontinencia či zápal pľúc.
Podvýživa sa často vyskytuje pri ťažkostiach s prehĺtaním, pretože pocity hladu sa u ľudí menia. Vždy stojí za pokus ponúknuť chorému jedlo, ktoré môže zjesť sám. Fyzický kontakt ako pohladenie, držanie sa za ruky či objatie teraz nahrádza rozhovor, pretože postihnutí môžu stále dobre vnímať pocity. Pozoruje sa držanie tela a výrazy tváre. Pocit „nebyť sám“ je teraz v popredí. Len buďte pri blízkom teraz a sprevádzajte ho poslednou fázou jeho života.