Inkontinencia – veľká tabuizovaná téma

Hovoríte o inkontinencii? Pre mnohých z postihnutých to predstavuje výzvu, pretože inkontinencia stále nesie so sebou pocit hanby a stigmatizácie. A to napriek tomu, že sa to týka mnohých ľudí. Globálne to postihuje až 200 miliónov ľudí.

 

Prvé príznaky: Rozpoznanie inkontinencie

Inkontinencia sa prejavuje ako nekontrolovateľný únik moču alebo stolice. Jedným z najbežnejších dôvodov je oslabenie svalov panvového dna. Dochádza k dlhodobému tlaku na močový mechúr, čo vedie k nežiaducemu úniku menšieho množstva moču. Príčiny môžu spočívať aj v neurologických poruchách, problémoch so štítnou žľazou alebo chronických ochoreniach.

V niektorých prípadoch môže inkontinencia byť prechodná v dôsledku chorôb, ako je zápcha, nezdravá životospráva alebo vedľajšie účinky liekov predpísaných na iné ochorenia.

Medzi formy inkontinencie patrí inkontinencia moču a stolice. Fekálna inkontinencia sa vyskytuje menej často a ide o nekontrolované vyprázdňovanie konečníka. V staršom veku a často v kombinácii s inkontinenciou moču dochádza k tomuto druhu inkontinencie.

 

Prvé kroky: Vytvorte otvorenosť a dôveru

Ako sa však postaviť k tejto tabuizovanej téme? Prvým krokom je zároveň najťažším krokom - aktívne hľadať pomoc a radu.

Náš tip: Najprv sa porozprávajte so svojimi najbližšími, ak sa objavia príznaky inkontinencie, je potrebné to konzultovať s lekárom. Otvorený prístup a dôvera sú tu veľmi dôležité, aby bolo možné určiť typ inkontinencie a objasniť jej príčiny.

Dôležitým krokom je aj výber správnych inkontinenčných pomôcok, najmä pri vekom podmienenej inkontinencii. Pre postihnutých je to často psychicky stresujúce a môže to ovplyvniť ich každodenný život. Môžu sa snažiť vyhýbať kontaktom s priateľmi, obmedziť svoje aktivity a strácajú záujmy.

Avšak existujú riešenia. Okrem lekárskej starostlivosti je dôležité nájsť vhodné inkontinenčné pomôcky. Na trhu sú k dispozícii kvalitné produkty, ako sú inkontinenčné vložky a plienky, ktoré sú ľahké a nenápadné. K ďalším opatreniam patrí pravidelné cvičenie panvového dna, dodržiavanie osobnej hygieny a používanie teplého oblečenia na ochranu močového mechúra a močových ciest pred infekciami.