Inkontinencia – veľká tabuizovaná téma

Hovoríte o inkontinencii? Pre mnohých z postihnutých je to ťažké, pretože inkontinencia je stále spojená s hanbou a stigmatizáciou. A to aj napriek tomu, že sa to týka mnohých ľudí.  Celosvetovo je postihnutých dokonca 200 miliónov.

Prvé príznaky: Ako rozpoznať inkontinenciu 

Inkontinencia je nedobrovoľný a nekontrolovateľný únik moču alebo stolice. Jedným z najčastejších dôvodov je oslabenie svalov panvového dna. Existuje dlhodobý tlak na močový mechúr, čo spôsobuje, že postihnutí strácajú menšie množstvo moču. Príčinou môžu byť aj neurologické poruchy, problémy s prostatou či chronické ochorenia. 

V niektorých prípadoch sa inkontinencia vyskytuje prechodne v dôsledku chorôb, ako je zápcha, zlá životospráva alebo vedľajšie účinky predpísaných liekov. 

Pri formách inkontinencie sa rozlišuje inkontinencia moču a stolice. Fekálna inkontinencia sa vyskytuje menej často a je to nedobrovoľné vyprázdnenie konečníka. Keď sa táto forma inkontinencie vyskytuje, je to v starobe a zvyčajne v kombinácii s inkontinenciou moču. Ide o nedobrovoľný únik moču. 

Prvé kroky: Vytvorte otvorenosť a dôveru 

Ako však túto tabuizovanú tému riešiť? Prvý krok je zároveň tým najťažším krokom – aktívne hľadať pomoc a radu. Náš tip: Najprv sa o téme porozprávajte so svojimi najbližšími. Ak sa objavia príznaky inkontinencie, treba sa najskôr poradiť s lekárom. Otvorenosť a dôvera sú tu veľmi dôležité, aby bolo možné zistiť typ inkontinencie a objasniť prvé príčiny. 

Dôležitý stavebný kameň: Správne inkontinenčné výrobky 

Najmä v prípade vekom podmienenej inkontinencie sa môže stať, že postihnutí sa s ňou musia naučiť žiť. To môže byť psychicky stresujúce a postihnutí sa často z hanby obmedzujú v každodennom živote. Vyhýbajú sa kontaktu s priateľmi, už nechodia do kina a postupne sa vzdávajú záľub. 

Existujú však východiská. Okrem lekárskej starostlivosti je dôležitou súčasťou výber správneho inkontinenčného výrobku, pretože už existujú veľmi dobré produkty, ako sú inkontinenčné vložky a plienky. Tie sú väčšinou vyrobené z ľahkých a nenápadných materiálov, takže zvonku takmer nie sú viditeľné. 

K ďalším pomôckam patrí okrem správnych inkontinenčných pomôcok pravidelné cvičenie, správna osobná hygiena a teplé oblečenie na ochranu močového mechúra a močových ciest pred infekciami. Cvičenie panvového dna je vhodné aj na prevenciu alebo zmiernenie slabosti močového mechúra.